Economy Ups and Downs

It’s funny since I just made some silly calculations and wanted to post about it.

I moved my market, blabla, and made a booboo on the pricing of my Teaching Loafs, was selling them for 279c, hehe, until someone pointed out I was way, way cheaper than any of the others.

We talked, he opened a stall in my market as well, and he was talking about selling diamonds, if I was interested in them for 533c each.

That got me thinking, that is cheap compared to a few weeks ago when they were 1000c but how long does it take to mine a single rough diamond? Not very long at all. Is it really worth around 500c then?

How about my Teaching Loaf? For 1 Loaf (with a mass craft that yields 50), I need:
5,76 Sweet Beans
3,11 Fibrous Herbs
4,15 Barbed Grass
4,15 Rock Salt
4,15 Sap

Which is faster to farm? That little list or 2 rough diamonds? Right, two rough diamonds!

Why are they then sold for the same price (most teaching loafs sell for around the 1000c)?

I made a small calculation what it would cost me if I bought all my ingredients, just used one shop, not the cheapest in everything, but not the most expensive one either. 1 Loaf would cost me 677,22 coins to buy the ingredients! But then it still needs to be made as well, different recipes, different machines, which take time and don’t get me started with pies, making purified butter alone costs 75 minutes!

1 Like