I couldn’t remember which bean I knew it was one of them
The list was always: beans, certain eyes, feathers, hopper cores…
Let’s all buy the teaching pies out and set em back to 1k it makes more sense
Good way to go broke!
Ok so what is a good price for pies?
lol, well… Depends on who you ask, I personally think the 300-1k range is fair, but I don’t commonly craft them either. I couldn’t even tell you what I have what few pies I have for sale listed at.
They are an expensive consumable, and I only use them when I have to. I rather use less powerful ones that are far cheaper to make for my day to day. So a lot of new players won’t like those prices, and will think they need to be lower. That’s probably due to a lot of the lower/mid teir foods are hard to find because of the view of them being “a waste” so those newer players don’t realize that they are only really finding max level foods for sale.
I dunno I could buy out everyone at 500c and below. Buying out @AeneaGames would hurt the most. I’d also still have coin left over. Wouldn’t be able to recklessly buy things anymore tho but i wouldn’t be completely broke
Agree I pretty much never used any low tier food because not a lot of people sell it.
The only person scanning pies into that website right now is Aenea.
She told me a couple of hours ago that she’s sold roughly a thousand of those already. That data is a couple of days old.
This has happened to me quite a few times lol. I go to my farming spot and am greeted by gleam towers and roads lol.
- 500 cubit cost $5.
- 1 level up rewards 300 cubits.
- Therefore 1 level up produces cubits worth $3.
- 1 teaching pie, with the talent, is worth 100’000 additional xp, which is half a level.
- 1 teaching pie creates cubits worth $1.5
A teaching pie at 300c produces cubits worth $1.5.
Would you buy 300c for $1.5, if that would be possible? I don’t think so. (A 1x2 portal would cost you over $10 per week if you would buy Oort at 250c.)
A teaching pie at 300c is excellent value!
At my last mass craft oft teaching pies i had to buy the sweet beans at 35 coin. So 1 pie is worth around 425 Coin just resources, not counted in the spark and the time. So im not going to sell them for under 500 or something. If no one buys them, thats ok for me. But im not gonna lose money ^ ^
Welcome to the free market. If you don’t like the cost go out and farm them yourself. You will then understand the cost :). Also they are in high demand in large volumes not only for crafting foods, but also for forging.
But ya, forging them sucks, forging 500 of them sucks even more. So if you don’t want to forge them in mass volume you have to pay someone else to do it, and even at 35c, does it really seem worth the time investment to gather them or would you be better off simply paying someone 35c each and doing something else with your time.
Sweet beans aren’t used for forging mats.
Forging what? Beans?
They made a typo there, they meant foraging, i assume
But yes, regarding the first quote, its only spicy and bitter beans that are used in forging
Ah yeah that makes sense…
What!! … we can’t forge beans? … so that’s why I’ve bean having no luck with my forgeries
… I mean forging
Foraging
Relax - you know what was meant
Sorry, foraging, not sure how I missed the a lol.